23 Luty Światowy Dzień Walki z Depresją
Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.
Depresja to jedna z najbardziej popularnych chorób, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie, a także jest przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.
Depresja – czy da się jej zapobiec ?
Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób między 20. a 40. rokiem życia. Choć przyjęło się zakładać, że zespół depresyjny nie może rozwinąć się przed zakończeniem okresu dojrzewania, coraz więcej psychiatrów jest zdania, że problem dotyczy ok.2% niepełnoletnich. Obecnie uważa się, że nie ma pojedynczego czynnika odpowiedzialnego za powstanie depresji, ale że choroba ta uwarunkowana jest różnymi czynnikami, które działają równocześnie. Jest zdradliwa, łatwo ją pomylić z objawami innych chorób. Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się z depresją. Warto pamiętać, że to nie chwilowy spadek nastroju, ale długotrwały smutek, brak zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność, utrzymujący się niepokój.
Charakterystyczne objawy depresji:








Zdaniem ekspertów przyczyny choroby mogą być różne:





Niestety wciąż dominuje stygmatyzowanie chorych a utrudniony dostęp do psychoterapeutów nie ułatwia walki z chorobą. Niestety na depresję nie pomagają dobre rady. ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD ROZMAWIAJ, ZAINTERESUJ SIĘ, WSPIERAJ EMOCJONALNIE PYTAJĄC - CO SIĘ DZIEJE? JAK MOGĘ POMÓC?
Gdzie szukać pomocy - Ogólnopolskie telefony zaufania:





Więcej informacji na stronie pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/.../jak-pomoc-sobie-i-innym-w...