Czym jest Karta Dużej Rodziny?
Jest to ogólnopolski system zniżek dla rodzin wielodzietnych posiadających 3 lub więcej dzieci.
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinie wielodzietnej przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Prawo do posiadania Karty przysługuje także dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania określone w art. 4 ust 2b ustawy o Karcie Dużej Rodziny, tzn. prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
- w wieku do ukończenia 18. roku życia;
- w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
- szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
- szkole wyższej – do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Członkami rodziny wielodzietnej są:
- rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;
- małżonek rodzica;
- dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka na czas kontynuowania nauki szkolnej.
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci.
Na jaki okres można otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
- rodzice - bezterminowo;
- małżonek rodzica (oznacza to osobę, która jest rodzicem mniej niż 3 dzieci) - bezterminowo, chyba że rodzic:
- zmarł,
- utracił prawo do posiadania Karty,
- małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód,
- sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa;
- dzieci:
- do ukończenia 18 roku życia
- do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w:
- szkole - do 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
- szkole wyższej - do 30 września roku akademickiego, w którym planowane jest ukończenie nauki.
- na okres ważności orzeczenia;
- dzieci niepełnosprawne powyżej 18 roku życia, legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znaczym stopniu niepełnosprawności:
- rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka - bezterminowo;
- dzieci umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinny dom dziecka.
Od 1 stycznia 2018r. KDR dostępna jest w dwóch formach:
- tradycyjna (plastikowa)
- elektroniczna (dostępna w aplikakacji mObywatel)
*** Wysokość opłaty za wyrobienie duplikatu KDR oraz za wyrobienie dodatkowej formy KDR - 15, 00 zł /szt.
Jak zawnioskować o Kartę Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny oraz jej duplikat są przyznawane i wydawane na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
Do wniosku należy dołączyć:
- w przypadku rodzica – oświadczenia, że rodzic miał lub ma na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;(druk ZKDR-03)
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej –oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce (druk ZKDR-01);
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia - orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności - obowiązkowo osoby orzekane poza Chorzowem;
- w przypadku cudzoziemców, mających zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej. Zmiana danych zawartych w Karcie (np. zmiana miejsca zamieszkania, zmiana nazwiska) wymaga wydania nowej Karty, czyli złożenia nowego wniosku w gminie aktualnego zamieszkania. Członek rodziny wielodzietnej we wniosku o przyznanie Karty wskazuje, że wniosek dotyczy karty tradycyjnej lub karty elektronicznej.
Rodzic lub małżonek rodzica we wniosku o przyznanie karty elektronicznej wskazuje jednocześnie członków rodziny wielodzietnej, której usługa ma dotyczyć.
Członek rodziny wielodzietnej we wniosku o Kartę Dużej Rodziny oraz jej duplikat, podaje adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego każdego członka rodziny wielodzietnej, o ile je posiadają.
Odbiór Karty Dużej Rodziny w formie tradycyjnej następu po otrzymaniu sms’a.
Wykaz partnerów Karty Dużej Rodziny: tutaj
Pytania i odpowiedzi ws. Karty Dużej Rodziny : tutaj