Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Namysłowie

Dodatek węglowy

 

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym wprowadza na rzecz gospodarstw domowych, w przypadku których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, jednorazowy dodatek węglowy w kwocie 3000 zł.

 

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpisanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisijności budynków (CEEB).

 

Mieszkańcy Gminy Namysłów wniosek o wypłatę dodatku węglowego mogą składać:

 

* osobiście w siedzibie OPS  tj. w dwóch budynkach Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie tj. Plac Wolności 1 D  (budynek mieszkalny, dawny CAZ) oraz Plac Wolności 1 - II piętro pok. 46,

 

* za pomocą poczty tradycyjnej,

 

* za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344): ePUAP na adres: OPSNamyslow (instrukcja przekazania wniosku za pośrednictwem skrzynki ePUAP poniżej).

 

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten musi zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego. 

 

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. (wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia).

 

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym, rozumie się:

a) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) lub

b) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

 

Prowadzenie wieloosobowego gospodarstwa domowego wiąże się ze wspólnym zamieszkiwaniem, gospodarowaniem (w tym wspólnym ponoszeniem kosztów paliwa czy wykonywaniem wspólnie obowiązków domowych) oraz pozostawaniem w faktycznym związku (współdziałanie w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb życiowych).

 

Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych.

 

W przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych istotnym jest warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania. Wobec tego nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych. W przypadku deklarowanych kilku gospodarstw domowych (zarówno jednoosobowych, jak i wieloosobowych) zamieszkujących wspólnie w budynku jednorodzinnym (bądź w lokalu mieszkalnym), korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, podczas rozpatrywania wniosku nie można opierać się tylko na fakcie złożenia kilku oddzielnych wniosków. Wspólne ponoszenie kosztów ogrzewania wskazuje bowiem na fakt współdziałania w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb życiowych. Wobec tego wydaje się niezasadne aby gospodarstwa te otrzymały oddzielnie kilka dodatków węglowych na wspólne źródło ciepła.

 

 

W związku z wejściem w życie w dniu 19 sierpnia br. ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szcególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadzono następujące miany w ustawie o dodatku węglowym:

 

- dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu tj.  jeden adres = jeden dodatek,

 

- rozpatreznie wniosku i wypłatę dodatku wydłuża się do dwóch miesięcy, 

 

- korekty złożone do CEEB po 11 sierpnia 2022 r. nie będą brane pod uwagę w przypadku weryfikacji i rozpatrywania wniosku, 

 

- wnioski złożone do 30 listopada rozpatruje się i wypłaca do 30 grudnia 2022 r. 

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Dane kontaktowe

CZYNNE:

Poniedziałek - Piątek 7.00–15.00

 

DYREKTOR

przyjmuje interesantów:

w każdy poniedziałek,  

w godz. 13:00-15:00

Za- ca Dyrektora 

w każdy czwartek,

w godz. 13.00 - 15.00

 

DANE KONTAKTOWE

Ośrodek Pomocy Społecznej w Namysłowie

Pl. Wolności 1 

46 -100 Namysłów 

 tel. 77 4107 500

e-mail: ops@opsnamyslow.pl 

NIP:  7521131978

REGON: 004501839